Įstaigos bendruomenė aktyviai dalyvauja aplinkosauginiuose ir ekologinio švietimo projektuose, konkursuose. Yra pelnę ne vieną nominaciją. Daug dėmesio skiriama atliekų tvarkymo klausimams, kūrybinių seminarų metu iš antrinių žaliavų kuriamos priemonės edukacinėms erdvėms, populiari iniciatyva „Antras daiktų gyvenimas“. Sukurti žaidimai puikiai įvertinti parodoje „Kita forma. Žaidimai“. Jau tradicinėmis veiklomis tapo: „Prieš išmesdamas – pagalvoju“, „Mes rūšiuojam“, „Darni mokykla“ (veikla įvertinta auksiniu sertifikatu), „Ugdymas be sienų“ (pamokos regioniniuose parkuose), „Rudens pasaka“ ir daug kitų. Aplinkosauginės nuostatos perteiktos eksponuojamame stende „Draugiškos gamtai aplinkos kūrimas ir panaudojimas“.
Nelygybės mažinimas. Kas pasidalina su kitu, tai laimi
1. Bendradarbiaudami su socialiniu centru „Betanija“, Lietuvos „Caritas“ organizacija bei jaunimu iš VŠĮ „Socialinės dirbtuvės“ organizavome akciją „Kas pasidalina – tas laimi“. Šiais metais organizuojame akciją „Rudens pasidalintuvės“, kurios metu bendruomenės nariai mainysis nebenaudojamais drabužiais, žaislais ar kitais daiktais, kurie galės būti atgaivinti antram gyvenimui kitose šeimose. Kas pasidalina su kitu - tas laimi! (vienos veiklos aprašymas)Ši švento Martyno, žmonijai nešta, žinutė paskatino mūsų darželio bendruomenę praplėsti bendradarbiavimo ryšius ir pasimokyti būti empatiškais bei atjaučiančiais. Šv. Martyno istorija aktuali ir pamokanti, gyvuojanti nuo IV – to amžiaus Kartą gyveno kareivis. Jo vardas buvo Martynas. Jis dėvėjo šalmą, raudoną paltą ir turėjo kardą. Buvo ruduo. Tamsu ir snigo. Pūtė stiprus vėjas. Martynas jojo ant savo žirgo. Mieste jis sutiko elgetą. Elgeta buvo sušalęs ir išalkęs. Martynas prijojo prie jo, išsitraukė kardą ir padalijo savo apsiaustą pusiau. Jis atidavė vieną apsiausto dalį elgetai. Elgeta apsidžiaugė ir norėjo padėkoti Martynui, bet Martyno jau nebebuvo šalia. Vėliau Martynas nusiėmė šalmą ir padėjo kardą. Jis nebenorėjo būti kareiviu. Martynas panoro padėti žmonėms. Vėliau jis tapo Vyskupu.
Pastaruoju metu daug kalbama apie empatiją kaip apie neįkainojamą žmogaus bruožą. Empatiškas žmogus sugeba atjausti, suprasti kitą ir dėl šios savybės yra kitų mylimas. Pasak psichologų, empatija yra sėkmingo bendravimo pagrindas, tačiau ją reikia ugdyti ankstyvoje vaikystėje. Empatija ugdo užuojautą, altruizmą ir gailestį ir yra daugelio moralinių sprendimų bei poelgių pamatas. Ši savybė yra be galo vertinga bendraujant. Labiau mėgstami tie suaugusieji ir vaikai, kurie yra empatiški – tai reiškia, sugeba suvokti ir priimti kitą žmogų tokį, koks jis yra. Bendrauti vaikui yra gyvybiškai svarbu, nes be kitų žmonių jis neišgyventų. Mokėjimas bendrauti padeda sutarti su kitais, o šių įgūdžių stoka trukdo pritapti, yra nesėkmių priežastis. Vaikų empatija, savo ir kito žmogaus jausmų supratimas labiausiai priklauso nuo mamos, tėčio kitų šeimos narių rodomų emocijų, požiūrio, elgesio konkrečioje situacijoje, daromų sprendimų šeimoje, kuriuos vaikai yra linkę kopijuoti. Savo vaidmenį turi ir ugdymo įstaiga nuo kurios vertybių, nuostatų, ugdymo metodų priklauso tolimesnis mažo vaiko ugdymas(is). Lopšelio – darželio „Coliukė“, kaip ugdymo įstaigos veikla, bendruomenės sutarimu, yra labiau orientuota į vaiko vertybių formavimą, negu į konkrečių dalykų įsisavinimą ar išmokimą. Tai ir paskatino mus praplėsti bendradarbiavimo ryšius ir būti pakančiais bei atjaučiančiais konkrečioje situacijoje. Pirmiausia idėja pasidalinome su vaikučių tėvais ir paprašėme jų, kartu su vaikais atlikti „namų darbus“. Darželio savanoriai ieškojo ryšių su Lietuvos „Caritas“ organizacija ir socialiniu centru „Betanija“ bei jaunimu iš VŠĮ „Socialinės dirbtuvės“. Parengėme skelbimą bendruomenei.
Įgyvendiname Šv. Martyno skelbtą žinutę „Kas pasidalina su kitu, tas laimi“ lapkričio 29 d. (antradienį) darželyje virsime didelį katilą sriubos vargstantiems ir alkstantiems žmonėms kartu su VšĮ „Socialinės dirbtuvės“ jaunimu sriubą dalinsime dienos centro lankytojams.
Labai prašome: pasikalbėti, padiskutuoti su savo vaikais apie gerumo, pasidalijimo su kitu, atjautos ir pagalbos silpnesniam prasmę žmogaus gyvenime. Kartu su vaiku(ais) nuspręskite, kokią daržovę norėtumėt įdėti į bendrą „Coliukės“ sriubos katilą, ir ją atneškite į darželį lapkričio 28 d. (pirmadienis) arba 29 d. (antradienis) ryte. Tai galėtų būti morka, svogūnas, paprika, pomidoras, bulvė, šluotelė žalumynų, česnakas ir kt.
Sutartomis dienomis, sulaukėme pakankamai įvairių sriubos ingredientų, vaikai daržoves nešė labai atsakingai, jausdami, kokį kilnų darbą daro. Šią, atrodo labai paprastą ir nereikšmingą, situaciją mes panaudojome, kaip ugdymo metodą, kuris leido vaikams geriau pažinti daržoves, prisiminti iš kokių galima išvirti saldžią sriubą, o iš kokių rūgštesnę, kokios spalvos gali gautis sriuba sumaišius vienas ar kitas daržoves. Bandėme skaičiuoti, kiek druskos dedame į vieną lėkštę, o kiek reikės įdėti į visą katilą.
O kur dar pasvarstymai apie žmones, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių tampa be namų ir artimųjų, pagalbos jiems suteikimo svarbą bei būtinumą. Bandydami įsijausti į kito žmogaus situaciją, su vaikais įvardijome jausmus, kurie mus apima pamačius elgetą ar išmaldos prašantį žmogų. Bandėme „išmokti pamoką“, kad visi žmonės turi teisę oriai gyventi ir būti, o tai priklauso nuo mūsų visų požiūrio, tolerancijos ir gerumo. Toks situacijos svarstymo, tyrinėjimo ir veiksmų numatymo metodas patiko vaikams. Net nesuprasdami, kad mokosi ar ugdosi, jie, natūralios gyvenimiškos situacijos sprendimo metu, įgavo ir pagilino keletą tokių svarbių ikimokyklinuko kompetencijų kaip socialinė, pažinimo bei komunikavimo.
Sriubą sėkmingai išvirė darželio virėjos, o vakare tėveliai klausinėjo, kaip pavyko, ar skani sriuba? Mums labai padėjo VŠĮ „Socialinės dirbtuvės“ savanoriai, kurie ne tik nuvežė ir išdalino sriubą socialinio centro lankytojams, bet taip pat su jais pasikalbėjo, papasakojo apie šios iniciatyvos pradžią, apie darželį, jo ugdytinius bei pedagogus, o taip pat paprašė parašyti vaikams laiškus. Tuomet visi paėmė į rankas rašiklius ar flomasterius bei sukūrė, kas trumpą, o kas ilgesnį linkėjimą. Jau kitą dieną mus pasiekė net 16 laiškų, su socialiniame centre besilankančių žmonių, palinkėjimais, padėkomis, atsiliepimais apie sriubos skonį ir tikrais autorių vardais. Šis atgalinis ryšys buvo svarbus visiems – jis tarsi nutiesė tarp mūsų nematomą pasitikėjimo ir supratimo tiltą.
Jau kitą dieną mus pasiekė net 16 laiškų, su socialiniame centre besilankančių žmonių, palinkėjimais, padėkomis, atsiliepimais apie sriubos skonį ir tikrais autorių vardais. Šis atgalinis ryšys buvo svarbus visiems – jis tarsi nutiesė tarp mūsų nematomą pasitikėjimo ir supratimo tiltą. Atrodo istorija turėtų baigtis, bet ne! Turime tradiciją, kiekvienais metais prieš Šv. Kalėdas nupiešti atvirukus darželio draugams. Tariantis, kam šiemet juos dovanosime, išgirdome pasiūlymą nupiešti „tiems žmonėms, kuriems virėme sriubą“, „juk jų tikriausiai niekas nepasveikins su šventėmis“ – sakė vaikai. Prasidėjo kūrybinis procesas, liejosi spalvos, ryškėjo atvirukų kontūrai, bet sunkiausiai sekėsi sugalvoti šventinius palinkėjimus, juk reikėjo, iš tikrųjų, įsijausti į šių žmonių gyvenimą, pabandyti su jais susitapatinti. Tik tada atsirado žodžiai: „linkiu, kad būtų šilta žiema“, „kad turėtumėte draugų“, „geram žmogui“, „viskas bus gerai“ ir dar daugybė kitų šiltų žodžių, kuriuos vos spėjo rašyti auklėtojos. Ši iniciatyva parodė, kad daryti gerus darbus, dalintis, suteikti kitam šilumos ir šypsenų tikrai lengva, o ypač, kai tai darome visi drauge.
2. Kasmetinis festivalis „Pavasario balsais dalinkimės su visais“. Šis renginys skirtas centro „Mes esame“ lankytojams. Kasmet metodinio būrelio „Vilnis“ įstaigos šio centro lankytojams padovanoja nuotaikingą koncertą. Šio projekto dėka mažinama socialinė atskirtis, ugdoma empatija.
3. Dalyvavimas tęstiniame projekte „Dovanokime viltį keturkojams“. Projekto TIKSLAS. Neatlygintina savanoriška pagalba prieglaudos gyvūnams. Projekto UŽDAVINIAI 1. Ugdysime atsakomybės jausmą, norą padėti gyvūnams, kūrybinį mąstymą bei socialinius įgūdžius. 2. Pritrauksime valstybines organizacijas, ugdymo įstaigų bendruomenes į aktyvią veiklą, skirtą pagalbai gyvūnams prieglaudoje „Gyvybės vagonėliai“. 3. Plėtosime Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenių, o taip pat visuomeninių ir komercinių organizacijų bendravimą bei bendradarbiavimą. LAUKIAMI REZULTATAI 4. Projektas padės suvienyti visuomenines organizacijas ir ugdymo įstaigų bendruomenes pasiekti nekomercinių tikslų, formuos norą suteikti nesavanaudišką pagalbą ir palengvinti prieglaudos gyvūnų „Gyvybės vagonėliai“ gyvenimą, o taip pat, galbūt, padės surasti šeimą, kuri galėtų globoti keturkojį iš prieglaudos.
Darni ir inovatyvi bendruomenė
1 2020 m. renovuota veranda bei vidinis kiemas. Įrengtas pandusas bei dviračių takas, sutvarkyta aikštelė. Išplėstos vaikų veiklų erdvės lauke (Karklėnų g. 15).
2. 2019-2020 m. Įgyvendintas fasado atnaujinimo projektas (A. Kojelavičiaus g. 298).
3. Projektas „Orkestras akmenų kieme“. Šio projekto dėka įstaigos dėka atsirado aibė muzikos instrumentų, kuriuos pasigaminome patys. Į projektą įsitraukė visa įstaigos bendruomenė. Paradoksalu, tačiau norint sukurti lauko muzikos instrumentų erdvę nereikia finansinių išteklių. Pasitelkiant fantaziją bei sandėliukuose tūnančius daiktus (dujų balionai, būgnų plastikai, aliuminio vamzdžiai ir kt.) sukūrėme vaikų mėgstamą improvizacijos kampelį.
4. 2019 m. Parengtas ir įgyvendintas stogo renovacijos projektas (A. Kojelavičiaus g. 298). Įgyvendinant asbesto šalinimo programą, pakeistas darželio pastato stogas, sutvarkyta lietaus vandens surinkimo sistema.
5. 2018 m. Parengtas ir įgyvendinamas verandų renovacijos projektas.
6. 2017 m. Parengtas ir įgyvendintas prisijungimo prie centralizuotų nuotekų tinklų projektas.
7. Įrengtos netradicinės edukacinės erdvės lauke – Teletabių kalneliai, tuneliai, Gedimino kalnas, lauko terasa mažyliams, skirta veikloms lauke bei miegui. Pagal prioritetą „Mažiau yra daugiau“
8. Parengtas ir pateiktas konsoliduotas (5 įstaigų) ES finansuojamo projektas, pagal priemonę: 09.2.1-ESFA-K-728 „Ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo mokyklų veiklos tobulinimas“. Projektinės veiklos metu spręsime, vaikų sveikatinimo, judrumo, pažintinės veiklos organizavimo po atviru dangumi bei darnaus vystymosi švietimo, problemas. Neįmanoma įdiegti tokių ugdymo(si) aplinkų įvairovės, kokia yra gamtoje. Dėl šios priežasties inicijuojame projektą „Pagaliukų pedagogika“, kurio tikslas – sukurti ugdymo(si) po atviru dangumi modelį, leisiantį išplėsti ugdymo(si) aplinkų, formų ir pedagoginių technologijų įvairovę nacionaliniame ikimokyklinio ugdymo kontekste.
9. Konkursas „Vilniaus miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų žalioji aplinka – aplinkosauginio švietimo erdvė“ laimėta III vieta.
10. Vilniaus lopšelio-darželio „Coliukė“ žalioji aplinka įvairi ir bendruomenės puoselėjama, naudojama vaikų ugdymuisi. Bendruomenės iniciatyva užveistas žaliuoja ir vaisiais atsidėkoja „Coliukės sodas“, kuriame auga net 32 koloninės obelys, 15 rojaus obelaičių, 9 riešutmedžiai ir lazdynai, kiti medžiai. Edukacinės erdvės įstaigos aplinkoje kuriamos planingai, kiekvienais metais jos turtinamos priemonėmis, metodine medžiaga, kuriamos naujos. Įstaigos aplinkoje jau funkcionuoja 12 edukacinių erdvių.
11. Domimės ir dalyvaujame gamtosauginiuose ir ekologiniuose projektuose, kai kuriuose laimime finansavimą, kuriame savo iniciatyvas. Teikėme paraišką kampanijai „Aš galvoju“, dalyvauti aplinkosauginėje iniciatyvoje. (2014 m. spalio 31 d.) Tapome pagrindinės nominacijos laimėtoju kategorijoje „Švietimo įstaigos“. Įgyvendinant projektą su bendruomene, pasodintas „Coliukės sodas“: 32 koloninės obelaitės, 15 rojaus obelaičių, 3 kaulavaisiai, 9 riešutmedžiai. Kasmet vaikams kuriame naujas edukacines erdves lauke: pažinimo visais pojūčiais, judėjimo, grūdinimosi veikloms.
Atsakingas vartojimas. Klimato kaitos poveikio mažinimas
1. Organizavome metodinio būrelio „Vilnis“ ikimokyklinio ugdymo įstaigų ugdytinių įtaigiausio lipduko „Tausok šilumą“ bei „Išjunk šviesą“ konkursą. Piešinių konkursą „Mano lempinukas“.
2. Organizavome kūrybinės raiškos savaitę „Būkime sveiki“, kurioje dalyvavo metodinio būrelio „Vilnis“ įstaigos.
3. Edukacinis renginys, skirtas visai darželio bendruomenei, „Sveika mityba“, bendradarbiaujant su VšĮ „Sveikatai palankus“.
4. Atlikome įstaigos ekologinio pėdsako tyrimą.
5. Inicijuota ir įgyvendinta sveikatą stiprinančių mokyklų bangos per Lietuvą akcija „Mes mėgstame sveikatos šaltinius“. Bendruomenė informuota apie mitybos pokyčius darželyje bei jų naudą sveikatai, dalijasi sveikų ir skanių patiekalų receptais, vertina darželio maistą, įsitraukė į respublikinę akciją „Mes mėgstame sveikatos šaltinius“. (Sveikų ir skanių patiekalų receptais bei šeimų tradicijomis pasidalijo 12 šeimų). Į akciją įsitraukė 2488 dalyviai iš 18 įstaigų. Parengtas akcijos katalogas, padėkos, prizai nugalėtojams.
6. Eksperimentas – „Kodėl svarbu rūšiuoti?“ Darželio kieme „pasodinome“ plastiką, stiklą, popierinę servetėlę bei obuolio graužtuką. Vaikai spėja, kad plastikas išnyks, servetėlė taps purvina, stiklas supus, o obuolio likučius kažkas sukramtys...
7. Sveiko maisto kavinė „Coliukės sode“ (šiltuoju metu laiku).
8. Projektas „Pagaliukų pedagogika“. Projekto metu visos metodinės priemonės pagamintos iš antrinių žaliavų, daugiausia medienos. Didžiausias šio projekto rezultatas yra tai, kad vaikai namuose žaidžia su gamtinėmis medžiagomis, dažniau atsisako pirktinių žaislų, o mieliau renkasi kalades, pagaliukus ar akmenukus, kuriuos gali surasti šalia savo namų ar gamtoje.
9. Parengtas ir įgyvendinamas sveikatai palankus meniu. Susiformavę ugdytinių valgymo kultūros įgūdžiai, ritualai.
10. 2016–2019 Dalyvavome Respublikiniame ekologinio švietimo projekte „Saulėto oranžinio traukinio kelionė per Lietuvą“. Į projekto veiklas įsitraukė visa įstaigos bendruomenė. Projektas „Saulėto oranžinio traukinio kelionė per Lietuvą“ bei konkursas „Mano žalioji palangė, tai tęstiniai projektai į kuriuos įsijungia Vilniaus lopšelis-darželis „Coliukė“ jau keletą metų iš eilės. Ši graži augalų daiginimo ir rūpinimosi jais ant palangės iniciatyva patinka vaikams nes sudygę ir sutvirtėję augalai vėliau apsigyvena Coliukės eko darže. Dalyvavimas Respublikiniame švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio švietimo projekte ,,Saulėto oranžinio traukinio kelionė per Lietuvą“, kurio tikslas puoselėti vaiko dvasines, kūrybines galias globojant gamtą, ugdant gamtojautą, pagarbą gyvybei ir dvasingumą, ekologinę savimonę, sveiką gyvenseną, padedant vaikui pajusti gamtos vientisumą ir harmoniją yra labai artimas mūsų ugdymo įstaigos filosofijai.
Vaikams moliūgų sėjimas, laistymas, priežiūra, sodinukų sodinimas, stebėjimas bei ragavimas sukėlė begalę puikių emocijų bei įspūdžių, kuriais jie dalinosi su draugais ir auklėtojomis – rodė nuotraukas, pasakojo kokio dydžio lapai užaugo, kokia žiedų spalva. Projekto metu vaikai sužinojo ko reikia, kad moliūgas augtų, žydėtų, vestų vaisius. Daug džiaugsmo vaikams sukėlė ir labiausiai įsiminė momentas, kai per „Šeimos dieną“ savo daigintą moliūgą galėjo padovanoti tėvams bei nusinešti namo, kur jais rūpinosi kartu su visa šeima. Namie užaugintus moliūgus vaikai atvežė į darželį kur galėjo juos lyginti, matuoti, pasverti, paragauti, apkabinti. Oranžinės dienos metu iš moliūgų padarėme didžiulę šypseną darželio kieme, o šventės pabaigoje pakvietėme visus paskanauti moliūgų košės, kuriai abejingų neliko. Ši, atrodo, nesudėtinga idėja įkvėpė vaikus ir šeimas tiesiogiai dalyvauti moliūgo atsiradime nuo mažos sėklytės.
11. 2015-2019 m. Dalyvavome tęstiniame ekologiniame konkurse „Mano žalioji palangė“.
12. Bendradarbiavimas su l/d „Žuvėdra“ , dalyvavimas projekte „Naujas daiktų gyvenimas“, stalo teatro pristatymas.
13. 2015–2020 m. Dalyvavimas tęstinėje, darnaus vystymosi įgūdžių, programoje „Darni mokykla“. Pelnytas auksinis sertifikatas už įvykdytas veiklas.
14. Darnaus vystymosi programos tikslas – užtikrinti asmens ir visuomenės gyvenimo kokybę dabar ir ateityje, ugdyti visuomenės sąmoningumą, suteikiant žinių ir gebėjimų, reikalingų kurti darnias ugdymo įstaigų bendruomenes, gebančias veiksmingai valdyti ir naudoti išteklius, derinant aplinkos apsaugą, socialinį teisingumą ir ekonomikos vystymąsi . Viskas, ką darome kasdieninėje veikloje, veikia mus supantį pasaulį. Mūsų paliktas pėdsakas įtakoja gamtinę ir gyvenamąją aplinką. Šį pėdsaką mokslininkai pavadino „Ekologiniu pėdsaku“ (1990), taip norėdami atkreipti dėmesį į planetos ekologines problemas. Programa „Darni mokykla“ padės pasitikrinti, kiek atsakinga yra mūsų bendruomenės veikla, ar pedagogai skiepija vertybes, formuojančias asmenybes, gebančias prisiimti įsipareigojimus savo ir bendruomenės atžvilgiu. Darnaus vystymosi švietimas padeda plėtoti ir stiprinti asmenų, grupių, bendruomenių gebėjimą svarstyti klausimus ir priimti sprendimus darnaus vystymosi labui. Jis gali padėti pakeisti žmonių požiūrį ir taip suteikti jiems galimybę kurti saugesnį, sveikesnį ir turtingesnį pasaulį, gerinti gyvenimo kokybę. Darnaus vystymosi švietimas gali padėti ugdyti kritiškai mąstantį, labiau nusimanantį ir pajėgesnį žmogų, galintį svarstyti naujas vizijas, koncepcijas bei kurti. Praėjusių metų patirtis parodė, kad dalyvauti programoje verta, nes: dalyviai sutaupė tūkstančius eurų, programa gali tapti veiksmingu įrankiu, padedančiu ugdyti vaikų darnaus mąstymo bei elgesio įgūdžius.
15. Dalyvavimas konkurse „KITA FORMA. ŽAIDIMAI“. Mūsų bendruomenei itin artimas šio konkurso tikslas: parodyti, jog linksmas laiko praleidimas bei kūryba nereikalauja didelių išlaidų, o antrinis daiktų ar atliekų panaudojimas gali tapti neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi ir teikia daug didesnę naudą nei dažnas iš mūsų galvoja. Šiuo konkursu skatiname ruoštis šiltojo sezono laiko praleidimui lauke ir kurti lauko žaidimus, kurie ne tik džiugins, padės atsikratyti po žiemos susikaupusių atliekų, bet ir prisidės prie gamtos gerovės.
16. Dalyvavimas Vilniaus m. konkurse „Kalėdų spalvos“. Kalėdų eglutės žaislų kūrimas, panaudojant gamtinę medžiagą, antrines žaliavas.
17. Dalyvavimas respublikiniame aplinkosauginiame piešinių konkurse „Mes rūšiuojam“.
18. Aplinkosauginis švietimo projektas „Rūšiuoju atliekas – saugau gamtą“. Vykdytojai Všį „Problemų sprendimo centras“.
19. Dalyvavimas projekte „Velykinis margutis“. Pagal darnaus vystymosi prioritetą.
20. Dalyvavimas projekte „Stebuklingi margučiai berželių apsuptyje“. Pagal darnaus vystymosi prioritetą.
21. Dalyvavimas Respublikinėje mokslinėje-metodinėje konferencijoje „Ugdau gamtos mylėtoją, skatinu mokytis žaliosiose mokymosi aplinkose“
22. Dalyvaujame ES pieno tiekimo mokykloms programoje „Pienas vaikams“, bei Europos vaisių vartojimo skatinimo programoje „Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimas mokyklose“, kuri remiama ES ir Lietuvos žemės ūkio ministerijos lėšomis.
23. Pateikta paraiška dalyvaut tvarumo dirbtuvėse „Tavo balsas dėl ateities“ Lietuvos darželiuose ir mokyklose
Gyvybė Žemėje bei Vandenyse
1. Plėtojama ir sėkmingai įgyvendinama iniciatyva „Ugdymas be sienų“. Vyksta išvykos vaikams, į botanikos sodus, saugomas teritorijas, miesto žaliąsias erdves, teatrus, koncertus. Į edukacijas įtraukiama visa bendruomenė.
2. Darželis yra draugiškas gyvūnams, jame auginame du šunis ir jūros kiaulytę. Vaikai pažįsta gyvūnus, juos prižiūri, daugelis namuose turi augintinių. Akcija „Į darželį su augintiniu“ yra tęstinė, vaikai didžiuojasi savo augintiniais, parodo juos draugams, supažindina, papasakoja apie išskirtines augintinių charakterio bei priežiūros savybes.
3. Projektas „Viščiukų dienoraštis“, kurio dėka įstaigos kieme apsigyveno viščiukai, kuriuos vaikai augina, stebi, maitina, juos skaičiuoja, sveria, matuoja, renka kiaušinius bei juos ragauja.
4. Ugdymas be sienų! Reguliarios išvyko į parkus, botanikos sodus, kuriose mokomės gamtoje ir iš gamtos. Nuo 2014 m. darželyje pradėjome vykdyti projektą „Judrus lauke ištisus metus“, vis daugiau vaikų veiklų perkeldami į gamtą. Pastebėjome, kad ugdymasis per žaidimą lauke yra geriausias būdas lavinti vaiko gebėjimus. Tokie pratimai kaip bėgiojimas, šokinėjimas, slėpynės, žaidimas su kamuoliu ne tik stiprina smulkiuosius raumenis, tačiau padeda plėtoti stambiąją motoriką, koordinaciją bei visapusiškai stiprina fizinę bei psichinę sveikatą. Ugdymosi lauke metu vaikai pažįsta gamtą, kurioje nevaržomai tyrinėja supantį pasaulį, išlaisvėja, geba labiau susidraugauti, priimti kitokius.
5. Respublikinės ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų „Steam“ kūrybinė laboratorija „Stebuklingas vanduo“.
6. Šalies ikimokyklinio amžiaus vaikų projektas „Žaliasis virusas“. Per projektines veiklas ugdėme pamatines vertybes: meilę žmogui ir gamtai.
7. Mūsų darželis pateikė paraišką ir buvo atrinktas dalyvauti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Programos „Leader“ bei žemdirbių mokymo metodikos centro (PLŽMMC) įgyvendinamoje Šviečiamosios gyvulininkystės programoje, kurios tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą gyvulininkyste. Įgyvendinant programą, vaikai supažindinami su visomis Lietuvoje paplitusiomis tradicinėmis gyvulininkystės šakomis: pienine ir mėsine galvijininkyste, kiaulininkyste, paukštininkyste, arklininkyste, avininkyste, ožkininkyste, kailine žvėrininkyste, triušininkyste ir bitininkyste, jų produktais. Taip pat su saugomomis senosiomis Lietuvos ūkiniu gyvūnų veislėmis. Su gauta programos medžiaga ir panaudodami darželio išteklius, organizuojame vaikams linksmus ir įdomius užsiėmimus bus organizuojamos ekskursijos į ūkius, atvyks smulkių gyvulių parodėlės į įstaigą. Dalyvavome ūkinių gyvūnų parodoje „Augink, rūpinkis, mylėk“ pagal Šviečiamosios gyvulininkystės programą. Vykome į Vrublevskių ūkį.
8. Vilniaus lopšelio–darželio „Coliukė“ ugdytinių dalyvavimas parodoje – konkurse „Mes mylime gyvūnus“. Projekto metu nupiešta daugiau negu 8000 vnt. piešinių.
Gera sveikata ir gerovė
1. Pasaulinė sniego diena. Šia proga įvairiose pasaulio šalyse rengiama šventė, kurioje kviečiama slidinėti, šliuožti rogutėmis, vaikščioti su lazdomis, dėlioti mozaikas, spalvinti sniegą, aktyviai sportuoti.
2. Projektinės veiklos „Ikimokyklinio amžiaus vaikų plokščiapėdystės profilaktika - linksmosios pėdutės“ tęstinės veiklos nauda, aptarimas. Projekto tikslas: bendromis pedagogų ir tėvų pastangomis teikti plokščiapėdystės profilaktikos pagalbą vaikams, lankantiems ikimokyklinę įstaigą ir turintiems atramos – judėjimo aparato deformacijas. Plokščiapėdystės profilaktikai sukurtos priemonės yra pagamintos iš antrinių žaliavų. Kieme įrengtas sensorinis takas. Padedant tėveliams, gaminome kilimėlius iš antrinių žaliavų. Grupėje vaikai kasdien patiria džiaugsmą vaikštant kilimėliais, kuriuos gamino kartu su tėveliais, o šeimos išradingai panaudojo skirtingas medžiagas: žaislinių mašinų padangas, siūlų kamuoliukus, kamštelius, pirštines, sagas. Džiaugiamės tuo, kad pavyko ne tik sukurti takelius, tačiau ir prikelti antrines žaliavas „naujam gyvenimui“.
3. Reguliarios išvykos į VU Botanikos sodą viešuoju transportu. Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis.
4. Reguliarios išvykos į Naujosios Vilnios pilkapyną. 1-os veiklos aprašymas. Ugdymas juk neturi sienų, o gamtoje galima tiek visko išmokti.... Atvykus prie Naujosios Vilnios pilkapyno, auklėtojos vaikams priminė, kaip reikia elgtis miške, kokios yra pagrindinės taisyklės, ką nurodo miške esantys įspėjamieji ženklai. Pradedant kelionę po parką, kiekviena vaikų grupė gavo po krepšelį, į kurį viso pasivaikščiojimo metu rinko kankorėžius, giles, lapelius ir kt. Užlipus ant pilkapyno vaikai surado po pagaliuką-smalsiuką, kuris lydėjo juos visos kelionės metu. „Medžių karalystėje“. Kiekviena grupė pasivaikščiojimo metu išsirinko vieną arba kelis patikusius medžius ir ištyrė juos: matavo kamieno apimtį, iš molio pagamino žievės atspaudus, vaikai apžiūrėjo lapus, pauostė, auklėtojoms leidus paragavo. Auklėtojos papasakojo ir parodė kaip sužinoti medžio amžių. Turėjome atsivežę kamieno pjūvį, pagal kurį suskaičiavome metus, palyginime apimtį su kitų medžių kamienais, pafantazavome kokio amžiaus yra kiti medžiai. Vaikai apžiūrėjo medžius iš visų pusių, rado skirtumus, pasitelkiant kompasą nustatė pasaulio kryptis. Auklėtojos paaiškino, kaip tai atsiliepia medžių kamienams. „Stebuklingi akmenys“. Apžiūrėję medžius nuėjome prie akmenų – nesunkius pakėlėme ir ištyrėme kas po jais gyvena. Didelius riedulius išmatavome, palyginome su savo ar draugo ūgiu. „Kiek nubėga skruzdė?“. Sustojome prie takelyje esančio skruzdėlyno, stebėjome ką veikia skruzdės. Pakliuvome ant skruzdėlių takelio ir teko labai mikliai iš ten sprukti. Grįždami iš miško stabtelėjome atviroje aikštelėje, kur sudėliojome mozaikas iš miške surinktų gamtinių priemonių. Pabaigoje vaikai pasiūlė pagroti su gamtinėmis priemonėmis, atlikome „pagaliukų-akmenukų“ simfoniją. Kol laukėme autobuso susipažinome su paukšteliais, kurie plaukiojo užtvankoje. Kelionė maršrutiniu autobusu sukėlė vaikams daug įspūdžių.
5. Tradicinė kasmetinė Šv. Martyno žibintų šventė darželio teritorijoje „Kas pasidalina su kitu, tas laimi“. Kasmet akcijoje dalyvauja apie 230 vaikų ir tėvelių. Akcijos nešama žinutė yra pasidalinti maistu, rūbais, šypsena ar geru žodžiu su žmonėmis, kuriems to trūksta.
6. Tęstinis projektas „Vaistažolių takas“. Vaistažolių take sudarytos galimybės susipažinti su vaistiniais, aromatiniais augalais, jų savybėmis. Čia auginamos ramunėlės, čiobreliai, medetkos ir kt. Žolelės surenkamos, išdžiovinamos ir naudojamos arbatoms. Vaikai tyrinėja arbatas (spalva, kvapas, skonis), mokosi jas paruošti ir vartoti, prisimena augalų, iš kurių paruošia arbatas, pavadinimus, savybes.
7. Mūsų bendruomenės išieškotos, išgrynintos vertybės bei filosofija (saugosi gamtą – saugosi Tėvynę) skatino mus palaipsniui, kryptingai perkelti ugdymo procesą į lauką. Bendruomenėje aptartos pagrindinės įstaigos vertybės ir išskirtinumas. Draugiškas gamtai ir gyvūnams: sudarome sąlygas tyrinėti ir veikti gamtoje visais jutimais: stebint, uostant, ragaujant, eksperimentuojant, klausant gamtos ir muzikos garsų. Darželyje auginame du šunis ir jūrų kiaulytę. Natūralus bendravimas su gyvūnais padeda vaikams juos pažinti, bendrauti, skatina rūpintis ir mylėti. Judrus lauke ištisus metus: būname gamtoje bet kokiu oru, aktyviai leidžiame laiką lauke. Patys kuriame smagius žaislus ir sporto priemones. Bendruomenė supranta ir palaiko ugdymo lauke idėją, pratinasi prie jos iššūkių. Pedagogai aprūpinti lauko apranga.
8. Žiemos sporto šventė „Mažieji Olimpiečiai“ darželio kieme.
9. Projektas „Vasaros takeliu“. Vasarą įstaigos kieme vaikus vilioja ir lauko kavinė, lauko pavėsinės, kuriose vyksta daug smagių veiklų. Žaidimams, aplinkos pažinimui, kūrybai, sveikatai stiprinti skirtos erdvės: Virvių labirintai, Sensorinis takas, „Teletabių“ kalneliai-tuneliai, Lauko fizika, Pagaliukų pedagogika, Ritės. Vaikai „užsiaugino“ savo šimtakojį, kurį sudėliojo iš akmenų. Lauko erdvėse esantys žemėlapiai padeda vaikams geriau suprasti aplinkos visumą, ugdo orientavimosi aplinkoje įgūdžius.
10. Šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų kūrybinio-naratyvinio veiksmo savaitėje „Pitagoro paslaptys 2020“. Tikslas – įkurti darželio lauko aplinkoje erdvinių-geometrinių figūrų dirbtuves, kuriose linksmai ir kūrybingai ugdysitės po atviru dangumi.
11. Darželyje įgyvendinama sveikatos stiprinimo programa „Coliukės sodas“. PROGRAMOS TIKSLAS – formuoti vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius, bendromis pedagogų, specialistų bei tėvų bendruomenės pastangomis kurti integruotą, visa apimančią sveikatos stiprinimo sistemą bei sveikatai palankią fizinę ir psichosocialinę aplinką, ugdyti pozityvų požiūrį į sveiką gyvenseną. UŽDAVINIAI:
Formuoti vaikų supratimą apie asmens higienos įgūdžių svarbą, saugų judėjimą, kūno kultūrą, sveiką maitinimąsi, žalingų įpročių ir patyčių prevenciją, aplinkosaugą.
Kurti fiziškai ir psichologiškai saugią ir sveiką aplinką, ieškant naujų erdvių, materialinių galimybių turtinti jau turimas.
Tobulinti atsakingų asmenų kvalifikaciją.
Didinti tėvų bendruomenės kompetenciją sveikatos stiprinimo ir saugojimo klausimais, informuojant juos apie vaikų sveikatos saugojimo ir stiprinimo priemones įstaigoje bei skatinant įsijungti į sveikatos stiprinimo programą ir rodyti pavyzdį vaikams.
Skatinti gerosios patirties sklaidą.
PRIOTITETAS. Bendruomenės sveikos gyvensenos ugdymas ir gamtosauga.
12. Laimėtas ir įgyvendintas ilgalaikės vaikų masinio futbolo vystymo programos „Sugrąžinkime vaikus į stadionus“ projektas ,,Futboliukas. Kiškis Hansas žaidžia futbolą“. Projektu siekiama, jog vaikai ne tik sportuotų, įgytų futbolo įgūdžių, bet kartu vartotų vokiečių kalbą. Projekte dalyvavo ne tik įstaigos pedagogai, vaikai, bet ir jų tėvai.
13. Lietuvos mažųjų žaidynės. Projekto tikslas – didinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų fizinį aktyvumą, tenkinant prigimtinį judėjimo poreikį ir skatinti Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų tarpusavio bendravimą, profesinę paramą ir pagalbą, ugdant sveikus ir fiziškai aktyvius vaikus.
14. Projekto „Sveikos šeimos ugdymas Naujosios Vilnios seniūnijoje-sveikas vaikas“ partneriai.
15. Vykdome projekto „Sveikatiada“ veiklas, tai ilgalaikis sveikos gyvensenos ugdymo projektas, suteikiantis vaikams žinių ir praktinių įgūdžių apie sveikatą, mitybą ir fizinį aktyvumą. Organizuojami vaikams įdomūs ir patrauklūs renginiai, kurių metu moksleiviai plečia savo žinias ir supratimą sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo srityse. Veiklose dalyvauja ne vien moksleiviai, bet ir mokytojai, mokyklų ir darželių administracijos darbuotojai bei tėvai.
16. Kasmetinis dalyvavimas „Atžalyno“ mokyklos-darželio šventėje „Kelionė į Vitaminų šalį“.
17. Išvyka į Futboliuko šventę smėlio arenoje „Kalėdų futboliukas Havajuose“.
18. Tarptautinė muzikos diena VU botanikos sode Kairėnuose. Projektas „Muzikos takeliu“. Projekto muzikines veiklas perkėlėme į gamtą, joje improvizavome, žaidėme muzikinius žaidimus, grojome instrumentais iš gamtinių medžiagų.